"Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej..."


Ryszard Kapuściński

30.01 - 10.03.2013 Indie!

O powrocie do tego kraju myśleliśmy już nie raz, gnani jednak do innych miejsc ciekawością i chęcią poznania czegoś innego... Impulsem do wyjazdu jest niezwykłe święto Kumbha Mela, czyli Święto Dzbana. Święto odbywa się co 3 lata w 4 różnych miejscowościach: Prayag w pobliżu Allahabad, Haridwar, Ujjian, Nasik.

Raz na 12 lat (właśnie w 2013 r.) odbywa się Mahakumbhamela (wielka Kumbha Mela) w Prayag (Allahabad), które jest uważane za najświętsze miejsce i wiąże się z przybyciem milionów pielgrzymów z całego kraju, świętych i joginów. W 2001 roku odnotowano tu około 60 milionów pielgrzymów, a święto to zostało uznane za największe zgromadzenie religijne na świecie. W Prayag znajduje się święte miejsce Sangam, w którym krzyżują się trzy święte rzeki: Ganges, Jamuna i Sarawati (mityczna rzeka podziemna). Hindusi wierzą, że rytualna kąpiel w Gangesie pozwala oczyścić się z wszelkich grzechów, a dusza uwalnia się od narodzin i śmierci. Okolice Gangesu zmieniają się na ten czas w małe miasteczko z tysiącem namiotów noclegowych.

Odwiedzimy też Rajasthan, najbardziej kolorowy i barwny stan Indii słynący z fortów, pałaców i rezydencji, w których do dzisiaj mieszkają maharadżowie. Magiczne, kolorowe miasta, niebieski Jodhpur, różowy Jaipur i połyskujący złotymi piaskami pustyni Thar Jaisalmer są jak z baśni 1000 i jednej nocy.

Podróżować będziemy lokalnymi środkami transportu mając możliwość poznania zawsze uśmiechniętych i życzliwych mieszkańców Indii.

Opublikowano 21.12.2012 o 03:01 przez Kasia i Przemek

Szybkie Linki

Odwiedź nasze studio

Podróżuj z nami...

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookies w zgodzie z Cookie Policy. UKRYJ WIADOMOŚĆ

Copyright ©2024 Globtroterzy

Designed by Aeronstudio™