"Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej..."


Ryszard Kapuściński

Morawy Południowe

Termin: 30.05 -02.06.2013

Tym razem postanowiliśmy zwiedzić okolice Znojma przy samej granicy z Austrią.Zatrzymaliśmy sie w małej miejscowości Vranov nad Dyji w pensjonacie Jeleń (http://www.vranov.com/index.php?lng=pl)

Zwiedziliśmy jeden z najstarszych w Czechach zamków w Bitovie słynący z największej na świecie kolekcji wypchanych psów oraz malownicze, renesansowe miasteczko Znojmo.

Pod miastem znajduje się unikatowy w Europie system podziemnych labiryntów o łącznej długości 27 km. Kilka kilometrów za miastem znajduje się Loucky klasztor, w którym produkowane jest znojemskie wino a w podziemiach klasztoru znajdują sie jedne z największych w Europie piwnic służących do leżakowania wina. warto odwiedzić również piwnice Krzyżową w Primeticach (można poprosić personel hotelu o otwarcie piwnic) zbudowana przez Jezuitów jest największą tego typu piwnica winna na świecie.

Następnego dnia pogoda dopisała więc wybraliśmy się na jedną z najładniejszych tras z Podmoli do Austrii do miejscowości Retz.Szlak rowerowy biegnie granicą parku Podyji przez jedną z najstarszych winnic na Morawach winnicę Sobes zaliczaną do dziesięciu najlepszych pod kątem lokalizacji w Europie. Do Retz dojeżdżamy mijając liczne winnice, pola uprawne i małe, urocze miasteczka.

W drodze powrotnej obowiązkowo trzeba zaglądnąć do piwnicy Malowanej w Satovie (Malowany sklep) ozdobionej malowidłami ludowego artysty (wstęp 40 Kc). Przy winnej stodole znajduje się Moravsky sklipek, restauracja z pysznym lokalnym jedzeniem.

Dzień konczymy przy ognisku przy małej knajpce w Podmoli nad stawem.

Wracając do domu zwiedzamy zamek w Pernstejn, browar w Czarnej Horze oraz jaskinię Macocha w Morawskim Krasie.

Galeria

(Photo:) Primetice(Photo:) Primetice(Photo:) Primetice(Photo:) Bitov(Photo:) Malowana Piwnica w Satovie(Photo:) Malowana Piwnica w Satovie(Photo:) Malowana Piwnica w Satovie(Photo:) Malowana Piwnica w Satovie(Photo:) zamek Pernstejn

Opublikowano 04.06.2013 o 22:21 przez Kasia i Przemek

Szybkie Linki

Odwiedź nasze studio

Podróżuj z nami...

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookies w zgodzie z Cookie Policy. UKRYJ WIADOMOŚĆ

Copyright ©2024 Globtroterzy

Designed by Aeronstudio™