"Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej..."


Ryszard Kapuściński

Top 10 Sri Lanki

Na miejscu 1 - SIGIRIYA

Sigiriya to na szczęście cały czas niewielka wioska z kilkoma restauracjami, nieziemskimi widokami, cudownym klimatem czerwonych dróg, na których wieczorem możemy spotkać dzikie słonie.
To tutaj, pędząc na rowerze przez dżunglę można poczuć magię tego miejsca.
Największą atrakcją jest oczywiście majestatyczna Lwia Skała mająca 180 metrów, na której szczycie znajdują się ruiny starożytnego pałacu.
Kolejnym magicznym miejscem jest jej bliźniacza skała, Pidurangala oferująca najpiękniejszy widok na Lwią Skałę zwłaszcza o zachodzie słońca.
Miejsce to urzeka i sprawia, że tutaj chce się zostać na dłużej.

 

Na miejscu 2 - LIPTON SEAT i HAPUTALE czyli najpiękniejsze plantacje herbaty.

Położony na wysokości prawie 2000 m n.p.m punkt widokowy Lipton Seat o wschodzie słońca zapewnia jedne z najpiękniejszych widoków na całej Sri Lance. Największą atrakcją jest 8-kilometrowy spacer w dół, gdzie wydeptane ścieżki pomiędzy plantacjami herbaty doprowadzą nas do licznych wiosek i świątyń. Niesamowite widoki w nagle zmieniającej się na tej wysokości pogodzie z mglistej i deszczowej po słoneczną z błękitnym niebem, zapierają dech w piersiach. Wzgórza porośnięte plantacjami herbaty, na których możemy dostrzec pracujące Tamilki są najpiękniejszymi jakie gdziekolwiek widzieliśmy.
Lipton Seat najlepiej zwiedzić z oddalonego o 20 kilometrów miasteczka Haputale, jednego z najbardziej autentycznych i prawdziwych miejsc na Sri Lance. Otoczone wzgórzami porośniętymi herbatą, owiane gęstą mgłą, gdzie pociąg przejeżdża przez sam środek miasteczka między strarganami z owocami.
To tutaj znaleźliśmy prawdziwą Sri Lankę...

Na miejscu 3 - POLLONARUWA

Pollonaruwa to przede wszystkim ruiny starożytnego miasta zatopione w dżungli opanowanej przez wszędobylskie małpy.
Okres największego rozkwitu miasta przypadał na lata panowania najpotężniejszych królów Sri Lanki. Stąd, pomimo tego, że obecnie zobaczymy tylko pozostałości ówczesnych, wspaniałych budowli miejsce to jest nadal niezwykłe i piękne.
Miasto najlepiej zwiedzać rowerem, aby z wiatrem we włosach poczuć niezwykły klimat dżungli odkrywając kolejne obiekty.

Na miejscu 4 - TANGALLE

Za spokój, ciszę, brak tłumów i ciągnącą się kilometrami dziewiczą plażę.

Na miejscu 5 - ELLA

Może samo miasteczko nie zachwyca, lecz okolice porośnięte plantacjami herbaty są naprawdę ładne i oferują sporo atrakcji.
Będąc tutaj nie można ominąć jednego z najładniejszych wschodów słońca podczas wędrówki na Little Adam's Peak.
W pobliskiej miejscowości Demodara zobaczymy słynny widok pociągu na Nine Arch Bridge, kamiennym moście będącym pozostałością brytyjskiej kolonii na Sri Lance.
Wybierając się z Ella w dalszą podróż koniecznie jedźcie pociągiem, z którego rozciągają się fantastyczne widoki, a podróż trzecią klasą dostarcza sporo wrażeń i nowych, lokalnych znajomości :-).

Na miejscu 6 - PARK NARODOWY ROWNINY HORTONA (Hortons Plain)

Hortons Plain najbardziej urzeka o świcie, gdy wschodzące słońce otula zimną okolicę ciepłymi promieniami, a podnoszące się mgły odsłaniają bogactwo roślinne i zwierzęce.
Tylko tutaj mamy możliwość stanąć na Końcu Świata i to aż dwa razy. Mały Koniec Świata to wysoki na 300 m klif, a Duży Koniec Świata mierzy prawie 900 m.
Piękne widoki rozciągają się podczas całej 8-kilometrowej, pieszej trasy.
Będąc na Sri Lance koniecznie stańcie na Końcu Świata
:-).

Na miejscu 7 - DAMBULA

I największa atrakcja tego miasta (oprócz największej na wyspie giełdy warzywnej ) Złota Świątynia wpisana na UNESCO.
Na miejscu 7 jest za:
- przepiękne świątynie znajdujące się w naturalnej skale mieszczące figury Buddy, bogów oraz malowidła o tematyce religijnej,
- widoki rozpościerające się z samego szczytu,
- za wszechobecne makaki.

Na miejscu 8 - PARK NARODOWY MINNERIYA

Za stada słoni...

Na miejscu 9 - MULKIRIGALA

Niecałe 20 km od Tangalle znajduje się skalna świątynia Mulkirigala. Aby dotrzeć na sam szczyt skały, w której wydrążono 7 buddyjskich świątyń, musimy pokonać ponad 500 schodów. Trud wspinaczki wynagrodzi nam piękny widok na las palmowy. W świątyniach znajdziemy posągi Buddy (najstarsze z III w. p.n.e.) oraz piękne malowidła.
Brak tu tłumów i turystów, cisza, spokój i natura...

Na miejscu 10 - BUDURUWAGALA


Ponad 1000 - letnie figury Buddy wykute w skale.
Najwyższy z posągów jest jednocześnie najwyższym na wyspie
i mierzy 15 m.

Ps. Aby tu dotrzeć należy wysiąść na skrzyżowaniu około 5 km od Wellawaya i podjechać tuk tukiem.

Opublikowano 29.01.2018 o 20:07 przez Kasia i Przemek

Szybkie Linki

Odwiedź nasze studio

Podróżuj z nami...

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookies w zgodzie z Cookie Policy. UKRYJ WIADOMOŚĆ

Copyright ©2024 Globtroterzy

Designed by Aeronstudio™